Kadıköy’de göçmen işçi cinsel saldırıya maruz bırakıldı

Kadıköy’de diş hekimliğinde temizlik işçiliği yapan göçmen kadın, işvereni tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldı.

Kadıköy Bahariye Caddesi’nde kliniği bulunan Diş Hekimi İ.B. iddiaya göre, yanında çalışan göçmen kadın işçiye tecavüz girişiminde bulundu. Kadının yardım çığlıkları sonrası çevredekiler binaya koşarak kadını kurtardı. Göçmen kadın ve fail, sağlık kontrolünün ardından ifadeleri alınmak üzere karakola götürüldü.

Olaya şahit olan İdil Kartal ve Mustafa Karaca, tanıklıklarını Ekmek ve Gül’e anlattı.Tanıkların aktarımına göre, bugün saat 14.00 sularında gerçekleşen olayın ardından İ.B. polis geldikten sonra “Ayakkabılarımı giyeceğim” bahanesiyle kliniğe çıktığı sırada Bahariye’nin işlek caddesine bakan tabelasını söktü. İdil Kartal, “İ.B.’nin ‘ismim lekelenmesin ve ifşa olmayayım’ diye bunu yaptığını düşünüyorum” dedi.

Kadının vücudunun birçok yerinde darp izi bulunurken, suçüstü yakalanan İ.B. ise suçlamaları kabul etmedi.

“KADININ HER YERİ DARP İÇİNDEYDİ”
İdil Kartal, yakın bir yerde arkadaşlarıyla birlikte oturduklarını, çığlıkları duyunca binaya koştuklarını anlattı:

“Bizim bulunduğumuz yerin karşı binasında zaten bu klinik. Kliniğin iki üst katındaki terastan bir kadın ‘Bana tecavüz ediyorlar, kurtarın’ diye bağırmaya başladı. Arkadaşlarımız da binanın girişini bulmak için arka tarafa geçti o sırada kadın adamın telefonunu aşağıya attı, ben de telefonu aldım, Intagram profiline baktım kim olduğunu anladım. Arkadaşlarımız yukarıya çıkıp adama müdahale ettiler. Polisler olay yerine geldiği zaman İ.B., ‘Ayakkabılarımı alacağım’ diyerek kliniğe çıktı ve caddeye bakan tabelasını söktü ifşa olmamak için. Ben de sonradan binanın arka tarafına gidip oradaki tabeladan video çektim. Şu anda adam Rıhtım karakolunda. Kadının her yeri darp içindeydi. Kadını da rıhtım karakoluna götürdüler şikayetçi olması için. Arkadaşlarımız da karakola ifade vermeye gitti. Kadın göçmen bir işçiymiş, yanında temizlik işçisi olarak çalışıyormuş.”

Olayın tanığı Mustafa Karaca da yaşananları şöyle anlattı:

“Biz arkadaşlarla otururken evin orada, bir anda terastan bir kadın, ‘Tecavüze uğruyorum’ diye bağırmaya başladı. İlk anlamadık, sonra koşarak binaya gittik. Adam kaçmaya çalıştı, müdahale ettik. Polisi aradık. Evi arandı, evinde silah çıktı, demesine göre ruhsatlıymış. Kadın ve adamı hastaneye götürdüler, sonra karakola. Rıhtıma karakola indik biz de. Avukatları aradık. Şimdi bekliyoruz.”

(EKMEK VE GÜL)

Hilal TOK
İstanbul