Geniş tanımlı işsiz sayısı 10 milyona dayandı!

TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı verilerinde iş aramaktan umudunu kesmişlerin de dahil edildiği geniş tanımlı işsizliğin boyutları gizlenemedi, gençlerde dar tanımlı işsizlik oranının bile yüzde 25,5’e dayandığı açıklandı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 2021 yılının Nisan ayı (ilk 3 ayına ilişkin) işgücü istatistikleri yayınlandı. Pandemi nedeniyle işten atmanın yasak olması ve ücretsiz izne çıkarılanların işsiz sayılmaması nedeniyle dar tanımlı işsizlik verilerinin sabitleştiği, belirgin bir artışın yaşanmadığı görülüyor. Fakat geniş tanımlı işsizlik adeta tırmanıyor. İş aramaktan umudunu kesmişlerin de sayıldığı be kapsamda 2021’in ilk çeyreğinde işsiz sayısının 10 milyona dayandığı, geçen yılın ilk çeyreğine göre artışın 2,5 milyona ulaştığı ve geniş tanımlı işsizliğin ilk çeyrekte yüzde 27,8 olduğu görülüyor. Genç işsizlik oranlarının tırmanışıysa devam ediyor. Dar tanımlı genç işsiz oranları bile yüzde 25,5 olarak görülüyor. DİSK-AR bu oranla Türkiye’nin AB ve OECD’nin en yüksek genç işsizlik oranlarından birine sahip ülke olduğunu vurguladı.

TÜİK verileri satırbaşlarıyla şöyle:

Kayıtlı işsiz sayısı düştü, ama…

TÜİK, geçen yıl nisan ayında 3 milyon 639 bin olan İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısının bu nisan ayında 2 milyon 910 bine gerilediğini kaydetti. Böylece İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısının son 1 yılda yüzde 19 azaldığını iddia etti. Oysaki bu azalışın esas olarak iş aramaktan umudunu kesmiş olanların sayısındaki artışa işaret ettiği açıktır. Nitekim son bir yılda uzun süreli işsizlerin sayısı arttığı ve 1 milyon 252 bin kişiye ulaştığı anlaşılıyor. Bu sayı tüm işsizlerin yüzde 29,3’ünü oluşturuyor.

İşgücüne katılımla istihdam oranları arasında fark var

TÜİK’e göre mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 627 bin kişi artarak 27 milyon 725 bin kişi, mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı ise 0,8 puanlık artışla yüzde 43,8 oldu. Mevsim etkisinden arındırılmış işgücü ise yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 767 bin kişi artarak 31 milyon 842 bin kişi, mevsim etkisinden arındırılmış işgücüne katılma oranı da 1,0 puanlık artışla yüzde 50,3 olarak gerçekleşti.

Genç nüfusta işsizlik yüzde 25,3’e ulaştı

Genç nüfusta işsizlik oranı 0,2 puanlık artışla yüzde 25,3’e yükseldi. 
Resmi verilere göre; mevsim etkisinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısı ilk üç ayda bir önceki çeyreğe göre tarım sektöründe 39 bin kişi, sanayi sektöründe 251 bin kişi, inşaat sektöründe 97 bin kişi, hizmet sektöründe 240 bin kişi arttı.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 1,0 puan artarak yüzde 27,8 oldu. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 19,3 iken, potansiyel işgücü ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 22,1 olarak gerçekleşti.

Ne eğitimde ne istihdamda yer alan gençler

Ne eğitimde ne istihdamda olan 15- 24 yaş grubundaki genç nüfusun oranı yılın ilk çeyreğinde yüzde 24,7 oldu. Ne eğitimde ne istihdamda olan genç nüfusun sayısı ise 2 milyon 922 bin kişi olarak gerçekleşti.
Bir yıl ve daha fazla süreli işsizlerin (uzun süreli işsizler) sayısı 1 milyon 252 bin kişi oldu. İşsiz sayısının yüzde 29,3’ünü uzun süreli işsizler oluşturdu