Devrimci Sanatçı ve NPA Kadre Ka Parts Bagani Güvenlik Güçleri Tarafından Öldürüldü

Geçen Pazartesi, 16 Ağustos, ünlü devrimci ressam ve illüstratör Ka Parts Bagani, Güney Cotabato eyaletinin Barangay Cannery Polomolok’unda askeri ve polis ajanları tarafından öldürüldü.

Filipinler Komünist Partisi (CPP) Baş Enformasyon Sorumlusu Marco Valbuena, ordu ve polis tarafından Ka Parts’ın tutuklama emri çıkarması gerekirken bir silahlı çatışmada öldürüldüğü yalanlarına karşı çıktı. Valbuena, “Ka Parts silahsızdı ve savaşacak durumda değildi” dedi.

Valbuena, “ABD-Duterte rejiminin suç ajanlarının barbarlığına” öfkesini dile getirdi. Özel Kuvvetler Taburu ve Filipin Ulusal Polisi’ni Ka Parts’ı yargısız bir şekilde öldürme suçlarından şiddetle kınadı ve sorumlu tuttu.

CPP, Halkın Kızıl Sanatçısı ve Yeni Halk Ordusu’nun yiğit savaşçısı olarak Ka Parts Bagani’ye en yüksek saygısını sundu. “Ka Parts, tüm yaşamını ve sanatsal yeteneğini Filipin halkına ve onların emperyalizme, feodalizme ve bürokrat kapitalizme karşı mücadelesine adadı.”

Valbuena, “Yapıtları, halkın baskı, sömürü, açlıktan kurtulma ve ulusal ve sosyal kurtuluş özlemini yansıtıyordu” dedi. Sanat eserleri, kitleleri motive eden ve sevdiren birçok devrimci yayına, kitaba ve diğer literatüre hayat ve renk verdi.

Ka Parts’ın kalbi küçük burjuva kökenli olmasına rağmen kitlelere aitti. Ona göre “Parts”, “Pulang Artista ng Sambayanan”ın kısaltılmasından türetilmiştir. Ve Lumad kitlelerine özel bir sevgisi olduğu için onların hakları için savaşma sözü olarak “Bagani” (Lumad savaşçısı) adını aldı.

2007’de başyapıtları, kitlelerin ve onların savaşçılarının her zaman merkezde olduğu farklı üslubu ve konusu nedeniyle insanlardan, sanatçılardan ve eleştirmenlerden övgü alan UP Diliman’da sergilendi.

CPP, “Ka Parts alçakgönüllüydü ve asla kibirli veya kibirli değildi” diye ekledi. Yeni tanıştığı kişiler için bile Parts’la anlaşmak kolaydı ve iyi bir arkadaştı. Yeteneğini resim yapmayı, resimlemeyi ve heykel yapmayı öğrenmek isteyen herkesle paylaşıyor.

Devrimci bir sanatçı olarak bilinmesine rağmen, Ka Parts öncelikle NPA’nın bir Kızıl savaşçısı ve askeri kadrosuydu. Parti, onun Güney Mindanao Bölgesi’nde ve Mindanao’nun diğer bölgelerinde silahlı devrimi ilerletme konusundaki ölçülemez katkılarına dikkat çekti.

“Ka Parts’ın yaşamı, toplumu ve tüm dünyayı yeniden şekillendirme özlemlerinde ve mücadelelerinde işçi ve köylülerle bir olan Filipin halkına, Kızıl savaşçılara ve sanatın her alanında devrimci sanatçılara sonsuza dek bir ilham kaynağı olacaktır. baskı ve sömürüyü ortadan kaldırın ve yeni bir ilerleme ve özgürlük sistemi şekillendirin.” Parti ilan etti.